Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2011

4η Αγωνιστική ΑΡΓΩ Βόλου - Α.Σ. Ασκληπιός 1-3

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ η ομάδα του Ασκληπιού ταξίδεψε την Κυριακή 13/11 στην Πόλη του Βόλου, όπου αντιμετώπισε την τοπική Αργώ, την οποία και νίκησε με σκορ 3-1 σετ.

Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι όλα τα σετ ήταν γεμάτα από άποψη πόντων και ο νικητής του κάθε σετ δεν μπορούσε να προβλεφθεί μέχρι το τέλος.
    Στο 1ο σετ οι ομάδες κερδίζανε διαδοχικά πόντους μέχρι το 8-8. Από εκεί και μετά ο Ασκληπιός ανέβασε την απόδοση με 12-18 και 16-22. Και ενώ το σετ λογικά έδειχνε ότι εύκολα θα κατέληγε στον Ασκληπιό, με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του Βόλου κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24. Τελικά νικητής ήταν ο Ασκληπιός με 24-26.
    Στο 2ο σετ μπήκε από την αρχή μπροστά η ομάδα του Βόλου 6-3 και 16-11 για να ισοφαρίσει ο Ασκληπιός 24-24. Αυτή τη φορά όμως το σετ πήγε στην Αργώ με 26-24.
    Στο 3ο σετ  είχαμε καταρχήν ισοπαλία στο 8-8 και 13-13, για να ξεφύγει ο Ασκληπιός 19-22 κερδίζοντας τελικά το σετ με 22-25.
    Στο 4ο σετ είχαμε σχεδόν ίδια εικόνα με το προηγούμενο, 6-6 και 8-8. Από το σημείο αυτό η Αργώ έκανε ένα σερί 9-3 φτάνοντας το σκορ στο 17-11 και μετά στο 22-18. Η αντίδραση του Ασκληπιού ήταν όμως καταιγιστική και με ένα σερί 1-7 πήρε το σετ με 23-25.
Τα σετ (1η την ΑΡΓΩ) 1ο 24-26 σε 24΄, 2ο 26-24 σε 27΄, 3ο 22-25 σε 25΄, 4ο 23-25 σε 33΄
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Γιαννούλη Κ. Μάντζιου Γ. Γιαννοπούλου Κ. Γεωργίου Α. Βουλγαράκη Κ. Ζώη Α. Καπέλου Ε. Γκουτζιούπα Χ.
ΑΡΓΩ Βόλου (Σταθόπουλος Ε.)  Καλεσοπούλου Ν. Παπαβασιλείου Α. Παρισάκη Ι. Γιαννάκου Γ. Παπαθανασίου Σ. Κολοβού Α. Τσίτρα Α. Μανουσογιωργάκη . Πόλη Β. Βούλγαρη Ε.