Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2009

Κακή εμφάνιση και ήττα στο τέλος για τον ΑΣ Τρίκαλα

Όπως και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο, έτσι και φέτος ο ΑΣ Τρίκαλα έχασε στο τέλος το παιχνίδι με τον ΓΣ Ολύμπιας (70-68)

Με τον αέρα του φαβορί πήγε ο ΑΣ Τρίκαλα στην Λάρισα αλλά επιβεβαιώθηκε για μία ακόμ φορά ότι κανένα παιχνίδι στην Α1 δεν είναι εύκολο, ειδικά όταν απέναντι σου έχεις μία ομάδα που είχε στον πάγκο νέο προπονητή, τον Γιώργο Καλαφατάκη, και δύο νέους παίκτες στο παρκέ, τον Σπανό και τον Κόμματο με τον πρώτο μάλιστα να έχει μεγάλη συμβολή στην νίκη της Λαρισινής ομάδας.

Τα Τρίκαλα από την άλλη, πλήρωσαν την κακή τους άμυνα, την κακή εμφάνιση του Είμπραμς που εξουδετερώθηκε από τον Γκριν αλλά και την αστοχία σε καθοριστικά σημεία του αγώνα.

Το παιχνίδι

Νευρικό το ξεκίνημα για τον ΑΣ Τρίκαλα στο κλειστό της Νεάπολης κόντρα στον ΓΣ Ολύμπιας που παρουσιάστηκε με τον Γιώργο Καλαφατάκη στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα συνεχώς στο σκορ και προηγήθηκαν 9-4 με τρίποντο του Γκριν και 14-9 3.37 πριν από το τέλος. Ο ΑΣ Τρίκαλα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής χάρη στον Μπιγκς ενώ 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πάουελ με τρίποντο ισοφάρισε σε 18-18 για να διαμορφωθεί το 20-18 του πρώτου δεκαλέπτου με δύο εύστοχες βολές του Μπάτλερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα πήραν πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 7.17 πριν την λήξη του ημιχρόνου με εύστοχη βολή του Τσιντσάντζε (22-23) ενώ στην συνέχεια με δύο τρίποντα των Τσιντσάντζε και Πάουελ ξέφυγαν 4.54 πριν την λήξη με 25-30.

Ο ΓΣ Ολύμπιας όμως αντέδρασε και με δύο καλάθια του Μπάτλερ αλλά και ένα τρίποντο του Σπανού ισοφάρισε σε 32-32 2.29 πριν από το τέλος.

Οι δύο ομάδες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με την Ολύμπια να προηγείται 35-32 χάρη σε τρίποντο του Τόντιτς,

Και πάλι νευρικά ξεκίνησε ο ΑΣ Τρίκαλα στο 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο ΓΣ Ολύμπια με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκριν να πάρει διαφορά οχτώ πόντων (40-32) 7.05 πριν το τέλος του δεκαλέπτου , δέκα πόντων (43-33) 6.29 πριν το τέλος με τρίποντο του Μπόγδανου και δώδεκα πόντους (46-34) με τρίποντο του Μπάτλερ.

Ο ΑΣ Τρίκαλα προσπάθησε να αντιοδράσει και με δύο τρίποντα των Αποστολίδη και Τζιγκάνοβιτς μείωσε 4.42 πριν την λήξη σε 46-40.

Ο Κρις Μάσι όμως με τρία συνεχόμενα καλάθια τα οποία και «αφιέρωνε» στους φιλάθλους των Τρικάλων έδωσε και πάλι προβάδισμα δώδεκα πόντων στον ΓΣ Ολύμπιας (52-40) 3.37 πριν από την λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Γιώργος Αποστολίδης ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την ομάδα και με δικό του τρίποντο 1.12 πριν από την λήξη του δεκαλέπτου μείωσε σε 56-49. για να τελειώσει το δεκάλεπτο με τον Μίχα Ζούπαν να διαμορφώνει το 58-51.

Συναρπαστικό το παιχνίδι και στο 4ο δεκάλεπτο. 8.20 πριν από την λήξη ο Εϊμπραμς μείωσε σε 58-53 ενώ 5.23 πριν από την λήξη ο Κόμματος με τρίποντο πέτυχε το 63-55 για να απαντήσει ο Πάουελ με νέο τρίποντο (63-58). Μετά από δύο άστοχες βολές του Κόμματου ο Εϊμπραμς με τρίποντο μείωσε σε 63-61 4.20 πριν από το τέλος.

Νέα χαμένη επίθεση από τον ΓΣ Ολύμπιας αλλά ο Εϊμπραμς αστοχεί σε δίποντο για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε 65-61 ο Σπανός με δίποντο στην εκπνοή.

Με δύο εύστοχες βολές του Αποστολίδη ο ΑΣ Τρίκαλα μείωσε σε 65-63 2.45 πριν από την λήξη αλλά ο Σπανός και πάλι βρήκε στόχο (67-63).

Ο ΑΣ Τρίκαλα δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τον Πάουελ μείωσε στους δύο (67-65) ενώ στην συνέχεια έβγαλε ασίστ για τον Σίμτσακ που 55 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ισοφάρισε σε 67-67.

44,3 πριν την λήξη ο Σίμτσακ στήθηκε έξυπνα στην άμυνα και κέρδισε το 5ο φάουλ του Μπάτλερ.

Στα 30 δευτερόλεπτα ο Πάουελ αστόχησε σε τρίποντο και 12,8 πριν από την λήξη ο Αποστολίδης έκανε φάουλ πάνω στον Τζακόπουλο που με δύο βολές έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα της Λάρισας στο σκορ (69-67). Ο Πάουελ δέκα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (69-68).

Στα 9.7 ο Αποστολίδης έκανε φάουλ στον Τζακόπουλο ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές. Τα Τρίκαλα βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση και αρχικά ο Σίμτσακ και μετά ο Ζούπαν έχασαν δύο εύκολα καλάθια για να πάνε το παιχνίδι στην παράταση!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-32 (Ημ.), 58-51, 70-68

ΓΣ Ολύμπια (Γ. Καλαφατάκης): Τζακόπουλος 3, Σπανός 9 (1), Γκριν 18 (1), Παπαχρήστος 2, Σαλίσμπερι, Μπόγδανος 6 (1), Τόντις 6 (1), Παπακώστας, Κόμματος 6 (2), Μάσι 7, Μπάτλερ 13 (1)

ΑΣ Τρίκαλα (Β. Αγγέλου): Εϊμπραμς 7 (1), Μπίγκς 7 (1), Τσιντσάτζε 4 (1), Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 0, Αποστολίδης 14 (3), Τζιγκάνοβιτς 7 (1), Ζούπαν 6, Σίμτσακ 7