Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2009

Άδικη ήττα για ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ από Μακεδονικό με παράπονα

Λύγισε στο τέλος ο ΑΟΤ με 2-1 παρά την καλή εμφάνιση. Απαράδεκτη η διαιτησία του κ. Κάζα

Η ομάδα μας είχε πολύ καλή παρουσία στο Α'μέρος του αγώνα (την καλύτερη σε αγώνα πρωταθλήματος φέτος) και προηγήθηκε στο 12' με γκολ του Ένοκ.

Καλή και η απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες μας να προσπαθούν αν και με παίκτη λιγότερο.

Το γεγονός της αποβολής του Προβατίδη στο 43' που άφησε την ομάδα με 10 παίκτες αποσυντόνισε την λειτουργία της και δεν μπόρεσε να κρατήσει την νίκη, αν και όλα έδειχναν ότι θα διεύρυνε το σκορ...

Η αποβολή του παίκτη των Τρικάλων (2η κίτρινη σε διώξιμο της μπάλας εκτός) μπορεί να "φαντάζει" δικαιολογημένη, το σφύριγμα για φάουλ όμως ήταν πολύ ανάποδο. Θα έπρεπε να είναι υπέρ της ομάδας μας.

Πολύ κακή η διαιτησία του κ. Κάζα (συνδ.Πιερίας), ανέχθηκε το σκληρό και πολλές φορές αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο εν λόγω "άρχοντας" του αγώνα, μόνο άρχοντας δεν απεδείχθη καθώς ενέδωσε στις πιέσεις (όχι και τόσο κόσμιες) παικτών, παραγόντων και φιλάθλων της Μακεδονικής ομάδας οι οποίες και όπως απεδείχθη "έπιασαν τόπο" και ανέτρεφαν τις ισσοροπίες του αγώνα. Από ελεγχόμενη θέση οφσάιτ και το γκολ της ισοφάρισης.

Προβληματισμένη η διοίκηση της ΠΑΕ, επιφυλάσσεται στην έκδοση ανακοίνωσης-διαμαρτυρίας για την διαιτησία του.

Ο αγώνας λεπτό προς λεπτό:

6' Σουτ του Διαμάντη απο πλάγι θέση, η μπάλα πέρασε άουτ

12΄ Σέντρα Μίνγκα, ο Ενόκ στο 2ο δοκάρι έκανε με προβολή του 0-1

14' Αλλαγή για τον Μακεδονικό ο Μιλκούδης στη θέση του Μαϊστρέλλη

33' Επικίνδυνο φάουλ του Προβατίδη ανάγκάζει τον Κελπέκη να μπλοκάρει

35' Κίτρινη κάρτα στον Προβατίδη

40' Συρτό σουτ του Κοσμίδη και η μπάλα να περνά δίπλα απο το δοκάρι του Τόλιου

42' Ο Προβατίδης και ενώ είχε κερδίσει φάουλ ο Μακεδονικός, προσπάθησε να κάνει καθυστέρυση με αποτέλεσμα να δεχτεί ανόητα τη 2η κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί

43' Αλλαγή για τα Τρίκαλα, στην θέση του Μίνγκα περνάει ο Αντωνιάδης

46' Απο πάσα του Ανδρεάδη, ο Χαρομέρης έφυγε απο ελεγχόμενη θέση οφσάιντ και πλάσαρε τον Τόλιο για το 1-1

50' Κίτρινη κάρτα στον Ενόκ

52' Κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη

53' ύστερα απο εκτέλεση φάουλ, ο Μανουσάκης έστρωσε για τον Σαββίδη που σούταρε όμως άουτ

57' Εξαρετική συνεργασία Ενόκ και Διαμάντη, με τον Κοσταρικανό να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Διαμάντης δε μπήκε στην πορεία της μπάλας.

62' Σέντρα Τσάτσου απο τα δεξιά, ο Χασομέρης έπιασε την κεφαλιά και ο Τόλιος με εντυπωσιακή εκτίναξη είπε "οχι" στο σίγουρο γκολ

67' Ο Τσιαντούλης στην θέση του Τσάτσου

68' Απο γέμισμα του Ανδρεάδη, ο Γεωργιάδης προσπάθησε με κεφαλιά να κρεμάσει τον Τόλιο, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο ίδιος παίκτης πήρε νέα κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά ο Τόλιος μπλόκαρε

70' Αλλαγή για τα Τρίκαλα με τον Γκαρόζη να περνάει στην θέση του Διαμάντη

75' Κίτρινη κάρτα στον Τσουμάνη

78' Κίτρινη κάρτα στον Μπουλγκούρα

79' Ο Καλόγηρος περνάει στην θέση του Ενόκ

81' Παράλληλη σέντρα του Τσιουμάνη για τον Γεωργιάδη που έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

84' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπουλγκούρα, ο Ναζλίδης με κεφαλιά έκανε το 2-1

Οι συνθέσεις:

Μακεδονικός: Κελπέκης, Παϊζάνος, Μαϊστρέλης (14' λ.τρ. Μιλκούδης), Κοσμίδης, Χασάνογλου (19' λ.τρ Τσιουμάνης), Γεωργιάδης, Χασομέρης, Τσάτσος (66' Τσιαντούλης), Ανδρεάδης, Ναζλίδης, Μπουλγκούρας.

ΑΟ Τρίκαλα: Τόλιος, Θεοδοσιάδης, Γιώτας, Καρράς, Προβατίδης, Σαββίδης, Τελκίνσκι, Μανουσάκης, Μίνγκας (43' Αντωνιάδης), Ενόκ (78' Καλόγηρος), Διαμάντης (70' Γκαρόζης).

Διατητής: Καζάς (Πιερίας), Βαφειάδης - Συμεωνίδης