Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009

27ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθήνας - Έκτος στον Ελληνικό Μαραθώνιο ο Τρικαλινός Φάνης Σκούφιας

Ο Φάνης Σκούφιας του ιστορικού Γυμναστικού Τρικάλων τερμάτισε έκτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου που έγινε στην κλασική διαδρομή στην Αθήνα

Νικητής του 27ου Κλασσικού Μαραθωνίου Αθήνας, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ στη μνήμη του Γρηγόρη Λαμπράκη, ήταν ο Γιόσεφατ Κιπκουρούι. Ο Κενυάτης δρομέας τερμάτισε σε 2 ώρες 13:44, μπροστά από τους συμπατριώτες του, Εντουιν Κίπτσομ (2:14:18) και Πίους Μουτούκου Μουάσα (2:14:39).

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών πρώτευσε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού με 2:26:27, παίρνοντας την 12η θέση στη γενική κατάταξη του Μαραθωνίου, με 2ο τον Γιώργο Καραβίδα της ΑΕΚ και 3ο τον Βασίλη Ζαμπέλη του ΓΣ Ελ. Βενιζέλος (14ος) με 2:27.53. Από πλευρά τρικαλινών Δρομέων ο Σκούφιας έκανε την καλυτερη εμφάνιση και τερμάτισε 6ος στον Μαραθώνιο των Ελλήνων διανύοντας την απόσταση των 42 χλμ σε 2:33.16
Στις γυναίκες πρώτευσε ένα από τα φαβορί της κούρσας, η Ακέμι Οζάκι (Ιαπωνία)