Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2009

Παληκαρίσια νίκη του ΑΟΤ επί του Πυρσού με 1-0 στο τέλος

Πολύτιμοι οι τρεις πόντοι μας έφεραν πιό κοντά στην κορυφή.

Ψυχωμένος ο ΑΟΤ πάλεψε μέχρι το τέλος απέναντι σε έναν σοβαρό και καλοστυμένο αντίπαλο και τον λύγισε τελικά με ένα γκολ του Δημοσθένη Μανουσάκη, γκολ που πανηγυρίστηκε με πάθος από τους 1000 περίπου φίλους της ομάδας μας που βρέθηκαν στο Στάδιο παρά το εργάσιμο της ημέρας.

Το συγκρότημα των Γρεβενών έπαιξε ανοικτά με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να είναι γρήγορος με την μπάλα πάνω - κάτω.

Το μάτς λεπτό-λεπτό

5' Σουτ του Πανούσης έξω από την περιοχή καταλήγει στην αγκαλιά του Τόλιου

18' Σουτ του Ένοκ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

22' Ο Βελώνης με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών. Ο Παπουλής που παρακολουθούσε την εξέλιξη της φάσης με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ο επιθετικός του Πυρσού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

27΄ Κόρνερ του Παπούλη, η μπάλα έφτασε στον Στουρνάρα, μπλόκαρε ο Τόλιος.

38' Μετά απο φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Πυρσού ο Σαββίδης έκανε την κεφαλιά για να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φυρινίδης.

43' Μετά από λάθος του Μπουτογιάννης, ο Τελκίνσκι έκλεψε την μπάλα, βγήκε μόνος απέναντι στον Φυρινίδη αλλά στο τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Πυρσού που έδιωξε με τα πόδια.

62' Ο Ένοκ βλέπει κίτρινη κάρτα για θέατρο από τον διαιτητή

63' Ο Ταμέρους που για μία ακόμη φορά ήταν απογοητευτικός αφήνει την θέση του στον Γκαρόζη

73' O Καλόγηρος περνάει στο παιχνίδι στην θέση του Σαββίδη
80' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη με το σουτ του Τελκίνσκι να φεύγει ελάχιστα άουτ

81' Στην θέση του Πανούση περνάει ο Γιακάκογλου

83' Ο νεαρός Φορτούνης περνάει στο παιχνίδι στην θέση του Ένοκ

86' Κίτρινη κάρτα στον Τροϊρη
87' Κίτρινη κάρτα στον Μπλιθικιώτη
89' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρόζη

90+ Ο Καπούνοβιτς στην θέση του Παπουλή!

90+ Το γκολ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανουσάκης με κεφαλιά μετά απο φάουλ του Φορτούνη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φυρινίδη!!!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Τρίκαλα: Τόλιος, Αντωνιάδης, Καρράς, Γιώτας, Θεοδοσιάδης, Τροϊρης, Τελκίνσκι, Σαββίδης (73' Καλόγηρος), Ένοκ (83' Φορτούνης), Μανουσάκης, Ταμέρους (63' Γκαρόζης)

Πυρσός Γρεβενών: Φυρινίδης, Στουρνάρας, Μπουτογιάννης, Κουρδάκης, Μωυσιάδης, Ναϊντος (47' Χατζής), Μπλιθικιώτης, Σερέτης, Πανούσης (81' Γιακάκογλου), Παπουλής, Βελώνης

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Μαστάκας του Σ.Δ. Μακεδονίας με βοηθούς τους κ.κ. Σπυριδωνίδη, Περικλείδη του ιδίου συνδέσμου.