Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2012

Βόλλεϊ - Πρωτάθλημα Ανδρών. Α.Σ. Ασκληπιός – Φοίνικας Λάρισας 1-3 σετ

Ήττα για τους άνδρες του Ασκληπιού στον επαναληπτικό αγώνα για το πρωτάθλημα ανδρών της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ.

Στο σημερινό αγώνα φτάσαμε μετά από απόφαση των αρμοδίων οργάνων της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ.  που παίρνοντας υπόψιν το φύλλο αγώνα της προηγούμενης αναμέτρησης, που είχε διακοπεί στο 5ο σετ και ενώ ο Ασκληπιός προηγούνταν με 9-5, όρισε την επανάληψη του συγκεκριμένου αγώνα.

Ο σημερινός αγώνας ήταν και μια ευκαιρία των φίλων του Volley να ξαναβρεθούν στο γήπεδο μετά από αρκετές ημέρες, μια και με απόφαση της Ένωσης όλα τα πρωταθλήματα της Κεντρικής Ελλάδας διακόπηκαν επ αόριστον και λύση στο πρόβλημα θα προσπαθήσει να βρεί η εκτακτη Γ.Σ. της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ. την Κυριακή 19/2 στη Λάρισα.

Στα του αγώνα στο 1ο σετ η ομάδα του Φοίνικα προηγήθηκε 6-11 και 16-20 για να πάρει το σετ με 18-25.
    Στο 2ο σετ οι δυο ομάδες ξεκινήσανε δυνατά 8-8 και 14-14, για να αρχίσει από το σημείο αυτό ο Ασκληπιός να παίρνει μια μικρή διαφορά 19-16 και 22-20 κερδίζοντας τελικά το σετ με 25-22.

Στο 3ο σετ είχαμε αρχικά ισοπαλία στο 6-6. Από το σημείο αυτό η ομάδα του Φοίνικα μπήκε μπροστά στο σκορ και αφού έκανε το 9-16 πήρε και αυτό το σετ με 11-25.

Στο 4ο σετ από την αρχή ο Φοίνικας μπήκε μπροστά στο σκορ και αφού έκανε διαδοχικά 4-7, 10-17 πήρε τελικά και αυτό το σετ με 14-25 κερδίζοντας έτσι τον αγώνα με 1-3 σετ.

Τα σετ (1ος Ασκληπιός) 1ο 18-25, 2ο 25-22, 3ο 11-25, 4ο 14-25

Έπαιξαν Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Ντινόπουλος Μ. Γούλας Θ. Μακράκης Προγόνης Κ. Βήτας Σ. Βήτας Γ. Κερασοβίτης Ν. Τσιώλης Γ. Αναγνώστου Α. Τσιρέπας Σ. Παυλίδης Αλ. Ραπτοτάσιος Μ.
 Φοίνικας Λάρισας (Περουλάκης) Πατσιαβούρας Γ. Μυλωνάς Π. Γιωτάκος Ε., Ταμπόσης Ι. Γκανάτσιος Γ. Στεργίου Απ., Σαμιώτης Α. Παπανικολάου Κ. Μπουρονίκος Δ. Παρασίδης Δ. Κωσταντέλης Π.