Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2012

Α.Σ. Ασκληπιός Volley - Στην Α1 οι Γυναίκες – Στο Final Four οι Παίδες

Η προσπάθεια που γίνεται από την αρχή της φετινής χρονιάς στην ομάδα του Ασκληπιού άρχισε να αποδίδει καρπούς. Οι πρώτοι στόχοι σε επίπεδο Γυναικών και Παίδων έχουν επιτευχθεί κατά σύμπτωση και οι δύο την ίδια μέρα.

Η ομάδα των Γυναικών θα αγωνίζεται για το  υπόλοιπο της χρονιάς στην Α1 Κατηγορία της Περιφέρειας που οδηγεί στην Α2 Εθνική Κατηγορία, ενώ η ομάδα των Παίδων εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Final Four της περιφέρειας εκεί που πέρυσι κατέλαβε την 3η θέση.

Πρωτάθλημα Γυναικών
Α.Σ. Ασκληπιός – Α.Ο. Σουφλαρίων 3-0

Στην υπό διαμόρφωση Α1 κατηγορία της Περιφέρειας θα αγωνίζεται για το υπόλοιπο της περιόδου η Γυναικεία ομάδα του Ασκληπιού. Μετά την σημερινή νίκη 25/2 στο Κλειστό της Μπάρας επί της ομάδας των Σουφλαρίων, ο Ασκληπιός είναι στις 8 καλύτερες ομάδες της Περιφέρειας οι οποίες θα διεκδικήσουν στο υπόλοιπο της περιόδου το ένα εισιτήριο που οδηγεί στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Μόνο πετυχημένη μπορεί να θεωρηθεί η μέχρι τώρα πορεία της η οποία καταφέρνει σήμερα να κερδίσει τον πρώτο στόχο που ήταν η συμμετοχή στην Α1 Κατηγορία της Περιφέρειας (Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ).

Στα του σημερινού αγώνα τώρα και στο 1ο σετ η ομάδα του Ασκληπιού δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 2-5 αλλά με ένα σερί 6-0 έκανε το σκορ 8-5 για να ισορροπήσει το παιχνίδι η ομάδα της Λάρισας κάνοντας το 14-14. Με ένα σερί 9-2 ο Ασκληπιός κάνει το σκορ 23-16. Κάποια λάθη όμως από το σημείο αυτό έδωσαν την δυνατότητα στα Σουφλάρια να κάνουν το 24-22. Δεν είχαν όμως συνέχεια και έτσι ο Ασκληπιός πήρε τελικά το 1ο σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ είχαμε ισοπαλία 10-10 και 14-14. Από το σημείο αυτό τα κορίτσια του Ασκληπιού άρχισαν να παίρνουν διαφορά κάνοντας το 23-15 παίρνοντας τελικά και αυτό το σετ με 25-17.

Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 6-6. Με ένα σερί 14-5 ο Ασκληπιός έκανε το σκορ 20-11. Σε μια τελευταία προσπάθεια το Σουφλάρια προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι χωρίς τελικά να τα καταφέρουν και ο Ασκληπιός πήρε το σετ με 25-20 κάνοντας το 3-0.

Τα σετ (1ος Ασκληπιός) 1ο 25-23 σε 26΄, 2ο 25-17 σε 20΄, 3ο 25-20σε 22΄.

Έπαιξαν Α.Σ. Ασκληπιός   (Ιόβτσεβ Δ.) Λέκκα Μ. Γιαννοπούλου Κ. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Καπέλου Ε. Τεντολούρη Μ. Χατζή Β. Χαλκιαδάκη Κ. Γιαννούλη Κ. Σακελλαρίου Κ. Λεπενιώτη Ν. Γκουτζιούπα Ε.

Α.Ο  Σουφλαρίων (Σκανίκα Μ.) Κουτσιαλή Γ. Λαχανά Αλ. Βενετοπούλου Β. Παπαδημητρίου Α. Σουλτσιώτου Β. Καβριγιάννη Β. Καραγιάννη Κ. Κακάτσιου Ε. Χαλκιά Κ. Κανιούρα Χ.

Πρωτάθλημα Παίδων
Γ.Σ. Δεσκάτης -  Α.Σ. Ασκληπιός 2-3

Νίκη στο 5ο σετ για τους Παίδες του Ασκληπιού και εξασφάλιση συμμετοχής στο  Final Four της περιφέρειας, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του επόμενου αγώνα.

Άλλη μια επιτυχία, άλλος ένας στόχος για την ομάδα του Ασκληπιού γίνεται πραγματικότητα και έτσι οι Παίδες του Ασκληπιού θα διεκδικήσουν την πρωτιά σε επίπεδο Περιφέρειας, εκεί που πέρυσι πήραν την 3η θέση.

Στο παιχνίδι τώρα, που έγινε στο Κλειστό της Καλαμπάκας μια και αυτό χρησιμοποιεί σαν έδρα η ομάδα της Δεσκάτης, είχαμε ένα γεμάτο παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο σετ μια και οι δύο ομάδες επιθυμούσαν όσο τίποτα άλλο την νίκη.

Στο 1ο σετ η ομάδα της Δεσκάτης φάνηκε πιο έτοιμη και πιο δυνατή και μπαίνοντας από νωρίς μπροστά στο σκορ 7-3 και 16-7 πήρε το πρώτο σετ με 25-13.

Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Ασκληπιό να οδηγεί το σκορ 3-6 και 7-15 καταφέρνοντας τελικά να κερδίσει το σετ με 16-25 κάνοντας το 1-1.

Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 8-8. Από εκείνο το σημείο η Δεσκάτη ξέφυγε στο σκορ και αφού έκανε το 19-15 πήρε το σετ με 25-21 κάνοντας το 2-1.

Στο 4ο σετ είχαμε συνεχείς ισοπαλίες μέχρι το 8-8. Με ένα ξέσπασμα ο Ασκληπιός έκανε το 9-15 και 14-21 παίρνοντας τελικά το σετ με 17-25 οδηγώντας το παιχνίδι στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ η ομάδα της Δεσκάτης προηγήθηκε με 7-2 αλλά ο Ασκληπιός με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να αλλάξει τα πράγματα και να πάρει το σετ με 12-15 κερδίζοντας το παιχνίδι με 2-3 και εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή στο Final Four Παίδων της Περιφέρειας.

Τα σετ (1η η Δεσκάτη) 1ο 25-13, 2ο 16-25, 3ο 25-21, 4ο 17-25, 5ο 12-15.
Έπαιξαν Γ.Σ. Δεσκάτης (Τσιάκαλος Γ.) Δημόκας Ο. Τρικαλίδης Κ. Παπατσάνης Ε. Καψάλης Μ. Λιούρας Σπ. Μπαρμπούτας Β. Ρέντας Ε. Πνευματικός Ι.Γκουμπέτης. Τσιλινίκος Η. Σωτήρης Κ. Παπατσάνης Γ.
Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Ντινόπουλος Μ. Μακράκης Δ. Βήτας Σ. Βήτας Ι. Αναγνώστου Αρ. Αποστολίδης Αλ. Κερασοβίτης Ν. Θάνος Μ. Τσιρέπας Σ. Θεοδωράκης Φ. Ραπτοτάσιος Μ.