Τρίτη 8 Μαΐου 2012

Final 4 Κορασίδων 3η μέρα Ε.Α. Λάρισας – Ασκληπιός 3-2

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισαν τους αγώνες του final 4 κορασίδων που έγινε στην Ελασσόνα οι Κορασίδες του Ασκληπιού, δίνοντας έναν από τους καλύτερους μέχρι σήμερα αγώνες.

Παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ, με αντεπίθεση διαρκείας κάνουν το 2-2 και στο 5ο σετ βρίσκονται στο με 13-14, χάνοντας τελικά με 16-14. Με αυτό τον τρόπο έκλεισε μια υπέροχη χρονιά για τα κορίτσια, για πρώτη φορά κορασίδες του Ασκληπιού βρίσκονται στο final 4 της Περιφέρειας Κεντρικής Ελλάδας, σε ένα final 4 που είχε να αντιμετωπίσει ομάδες με ιστορία στο θεσμό, ομάδες με Πανελλήνια πρωταθλήματα, και αυτό από μόνο του είναι μια τεράστια επιτυχία.

Στο 1ο σετ τα κορίτσια του Ασκληπιού μπήκαν μουδιασμένα δίνοντας την δυνατότητα στην ομάδα της Λάρισας να προηγηθεί με 9-4 και 17-12. Με ένα σερί 2-8 ο Ασκληπιός κάνει το 19-20. Μέχρι εκεί όμως, η Ε.Α.Λ με ένα 5-0 παίρνει το σετ με 25-20.
    Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 3-7 και 14-19, μια όμως ολιγωρία δίνει την δυνατότητα στην ομάδα της Λάρισας να αντιδράσει και να πάρει και αυτό το σετ με 25-21.

Στο 3 σετ η Ε.Α.Λ κάνει το 8-2 και 19-13. Από το σημείο αυτό αρχίζει η μεγάλη ανατροπή, ο Ασκληπιός ισοφαρίζει 21-21, νέα ισοπαλία στο 24-24, και 26-26, για να πάρει τελικά το σετ ο Ασκληπιός με 26-28.

Στο 4ο σετ ο Ασκληπιός προηγείται 2-13 και 13-19 για να πάρει το σετ με 18-25.
    Στο 5ο σετ έχουμε ισοπαλία 3-3, με την ομάδα της Λάρισας να ξεφεύγει στη συνέχεια με 11-7. Ένα σερί 0-5 για τον Ασκληπιό και το σκορ γίνεται 11-12. Ισοπαλία στο 13-13 και 14-14 για να πάρει τελικά το σετ η ομάδα της Ε.Α Λάρισας με 16-14.
Τα σετ (1η Ε.Α. Λάρισας) 1ο 25-20 σε 32΄, 2ο 25-21 σε 30΄, 3ο 26-28 σε 34΄, 4ο 18-25 σε 25΄, 5ο 16-14 σε 17΄.
Έπαιξαν Ε.Α. Λάρισας  (Πνάκας Π.) Τζουβιλη Ε. Παπαστεργίου Π. Σουλτούκα Χ. Ναδενογλου Ε. Πλιτση Μ. Μπέη Ε. Ζαμπάκα Μ. Τάση Γ. Καλαμάτα Στ. Ντιμπουρλιάγκα Ν. Φυσέκη Ι.
Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Κουκουτή Ι. Λεπενιώτη Ν. Κουκουτή Ο. Σακελλαρίου Κ. Βουλγαράκη Κ. Γιαννούλη Κ. Γκουτζιούπα Ε. Καπέλου Ε. Γεωργίου Α. Τόλλιου Ε.
Στον άλλο αγώνα Φιλ/κος  Λάρισας – Φιλ/κος Αμπελώνα 3-0.
Η σειρά κατάταξης μετά το τέλος του final 4 είναι:
1. Φιλ/κος  Λάρισας
2. Ε.Α. Λάρισας
3. Φιλ/κος Αμπελώνα
4. Ασκληπιός Τρικάλων
Οι δύο πρώτες της κατάταξης πήραν την πρόκριση για τα προκριματικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Final 4 Κορασίδων Φιλ/κος Αμπελώνα – Ασκληπιός 3-2

Δεύτερη ήττα για της Κορασίδες του Ασκληπιού στο Final 4 της Περιφέρειας Κεντρικής Ελλάδας που διεξάγεται στην Ελασσόνα. Τα κορίτσια του Ασκληπιού δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν από τον Φιλ/κο Αμπελώνα με 3-2 σετ παρόλο που είχαν προηγηθεί 0-2.

Η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, (το διήμερο 28-29/5 final 4 γυναικών, την Δευτέρα 30/5 ταξίδι και παιχνίδι Λιβανάτες)  δεν επέτρεψαν στα κορίτσια να έχουν την απόδοση των προηγουμένων αγώνων και έτσι ήρθε η 2η ήττα. Παρόλα αυτά όμως ο στόχος, που ήταν η συμμετοχή στο final 4 (για πρώτη φορά) έχει επιτευχθεί και από εδώ και πέρα οτιδήποτε επιπλέων θεωρείται μεγάλη επιτυχία.

Στο 1ο σετ ο Αμπελώνας προηγήθηκε 7-2 και 13-9 για να έχουμε το 20-20, με τον Ασκληπιό να παίρνει τελικά το σετ με 21-25.
    Στο 2ο σετ είχαμε 3-3, με τον Ασκληπιό να παίρνει διαφορά 7-11 και 9-18 παίρνοντας τελικά το σετ με 10-25.
    Στο 3ο σετ διαφορετική εικόνα με τον Αμπελώνα να μπαίνει από την αρχή μπροστά στο σκορ 9-5 και 14-7 παίρνοντας το σετ με 25-10.
    Στο 4ο σετ ίδια εικόνα, 8-5 και 17-12 για τον Αμπελώνα που πήρε τελικά το σετ με 25-19.
    Στο 5ο σετ ο Αμπελώνας αφού έκανε το 5-2 και 11-5 πήρε τελικά το σετ με 15-9.
  Τα σετ (1ος Αμπελώνας) 1ο 21-25 σε 40΄, 2ο 10-25 σε 20΄, 3ο 25-10 σε 24, 4ο 25-19 σε 20 και 5ο 15-9 σε 19΄.