Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2012

Βόλεϊ - Πρωτάθλημα Γυναικών Α.Ε. Λάρισας - Ασκληπιός 0-3 σετ

Νίκες και μάλιστα με το ίδιο σκορ πέτυχαν το Σάββατο 14/1 οι ομάδες volley των Γυναικών και των Παίδων του Ασκληπιού στα αντίστοιχα πρωταθλήματα.

- Νίκη των Κορασίδων Α.Σ. Ασκληπιός – Σ.Π.Α Καρδίτσας  3-0 σετ
- Πρωτάθλημα Παίδων Ασκληπιός - Γ.Σ. Δεσκάτης 3-0 σετ
- Πρωτάθλημα Ανδρών Α.Σ. Ασκληπιός – Φοίνικας Λάρισας

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η ομάδα των Γυναικών ταξίδεψε στην γειτονική Λάρισα, όπου αντιμετώπισε στο Κλειστό της Νεάπολης την Ε.Α. Λάρισας την οποία και νίκησε σχετικά εύκολα με 3-0 σετ, προσθέτοντας άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα των γυναικών.

Από την αρχή του παιχνιδιού ο Ασκληπιός έδειξε  της προθέσεις του ξεκινώντας με ένα σερί 0-7 το πρώτο σετ και αφού έκανε το 5-21 πήρε το 1ο σετ με 6-25.

Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 4-10 για να έρθει η αντίδραση από την πλευρά της ομάδας της Λάρισας που έκανε το 11-12. Μέχρι εκεί όμως μια και ο Ασκληπιός έκανε το 16-20 παίρνοντας τελικά το σετ με 18-25.

Στο 3ο σετ είχαμε ένα σερί 1-10 για τον Ασκληπιό που αφού έκανε το 11-20 πήρε τελικά το σετ με 15-25 και τον αγώνα με 0-3 σετ.
Τα σετ (1η η Α.Ε.Λ) 1ο 6-25, 2ο 18-25, 3ο 15-25
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός   (Ιόβτσεβ Δ.) Λέκκα Μ. Γιαννοπούλου Κ. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Καπέλου Ε. Τεντολούρη Μ. Τόλλιου Ε. Μουρατλάρη Β. Χατζή Β. Χαλκιαδάκη Κ. Γιαννούλη Κ. Ντιρογιάννη Α.
Α.Ε.Λάρισας (Γκότσης Θ.) Σαριδάκη Α. Τσένου Κ. Γράβα Κ. Κύρκο Κ. Βαλαώρα Δ. Μπουμαρσοπούλου Θ. Τσιαντούλη Γ. Τσιριμώνα Γ. Ζάβαλου Φ.

Πρωτάθλημα Παίδων Ασκληπιός - Γ.Σ. Δεσκάτης 3-0 σετ

Τα αγόρια του Ασκληπιού αντιμετώπισαν στο κλειστό της Μπάρας την ομάδα του Γ.Σ. Δεσκάτης στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος παίδων της Ε.Σ.ΠΕ.Κ.ΕΛ. την οποία και νίκησαν με σκορ 3-0 μπαίνοντας με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.
Παρόλο που μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι τα παιδιά του Ασκληπιού κάτι που είχε αντίκτυπο στην υποδοχή και στην ανάπτυξη, με το πέρασμα του χρόνου και εκμεταλλευόμενοι το καλό σερβίς βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα της Δεσκάτης με το καθαρό 3-0.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ξεκινήσανε με διαδοχικούς πόντους μέχρι το 3-3. Από το σημείο αυτό η ομάδα της Δεσκάτης άρχισε να παίρνει μια μικρή διαφορά  που έφτασε στο 9-12. Στη συνέχεια είχαμε ισοπαλία στο 18-18 και 20-20 για να πάρει τελικά το σετ ο Ασκληπιός με 25-20.
Στο 2ο σετ είχαμε ισοπαλία 5-5, με την ομάδα της Δεσκάτης να παίρνει και σε αυτό το σετ μια μικρή διαφορά στην αρχή φτάνοντας στο 11-19 για να κάνει ο Ασκληπιός ένα επιμέρους 10-2 κάνοντας το σκορ 21-21 παίρνοντας τελικά και αυτό το σετ με 25-22.
Στο 3ο σετ είχαμε διαδοχικά 8-8 και 20-15 για να πάρει και αυτό το σετ ο Ασκληπιός με 25-22.
Τα σετ(1ος Ασκληπιός) 1ο 25-20, 2ο 25-22, 3ο 25-22.
Έπαιξαν Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.)  Βήτας Σ. Βήτας Γ. Οικονόμου Θ. Αναγνώστου Α. Κερασοβίτης Ν. Ραπτοτάσιος Μ. Ντινόπουλος Μ. Τσιρέπας Σ. Θάνος Μ. Μακράκης Δ. Σαράντης Κ. Ζιώζιας Γ.
Γ.Σ. Δεσκάτης  (Τσιάκαλος Γ.) Μπαρμπούτης Β. Σωτήρης Κ. Γκουμπέτης Φ. Δημόκας Ο. Καψάλης Μ. Παλατσάνης Γ. Παλατσάνης Ε. Λιούρας Σ. Κρέτσαβος Κ. Τσιλινίκος Η.

Νίκη των Κορασίδων Α.Σ. Ασκληπιός – Σ.Π.Α Καρδίτσας  3-0 σετ

Πρώτη νίκη για τις κορασίδες του Ασκληπιού στο πρωτάθλημα που ξεκίνησε σήμερα 15/1.

Το κορίτσια του Ασκληπιού επιβλήθηκαν του Σ.Π.Α. Καρδίτσας με 3-0 σετ. Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη των σετ σε κανένα σημείο του αγώνα η ομάδα της Καρδίτσας δεν μπόρεσε να προβάλει σοβαρή αντίσταση και έτσι ήρθε φυσιολογικά αυτό το 3-0.
Στο πρώτο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 5-2 και 14-7 για να πάρει το σετ με 25-13.
Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Καρδίτσας προηγήθηκε με 5-9. Δεν είχε συνέχεια όμως και ο Ασκληπιός με σερί 13-2 έκανε το 18-11 παίρνοντας και το 2ο σετ με 25-16.
Στο τρίτο σετ είχαμε 6-2 και 17-9 για τον Ασκληπιό για να τελειώσει το σετ 25-13 κάνοντας το 3-0 σετ.
Τα σετ (1ος Ασκληπιός) 1ο 25-13 σε 15΄, 2ο 25-16 σε 20΄, 3ο 25-14 σε 15΄
Έπαιξαν: Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Βουλγαράκη Κ. Καπέλου Ε. Γιαννούλη Κ. Γεωργίου Α. Ζώη Θ. Μάντζιου Τ. Σακελλαρίου Κ. Κουκουτή Ο. Λεπενιώτη Ν. Μπλαντή Β. Τόλλιου Ε. Κουκουτή Ι.
Σ.Π.Α. Καρδίτσας (Θεοδωρίδης Σ.) Αντωνάκη Δ. Σδόγγου Α. Βλόντζου Δ. Γόρδιου Φ. Καλαντζή Κ. Μήνου Β. Αντωνίου Ι. Μαργιολά Μ. Παπασακελαρίου Κ. Χατζηγιάννη Μ. Καραμπέκη Β. Γερμανού Ι. Μπενέκη Β.

Πρωτάθλημα Ανδρών Α.Σ. Ασκληπιός – Φοίνικας Λάρισας

Αποχώρησε στο 5 σετ ο Φοίνικας

Άσχημη τροπή είχε το παιχνίδι των ανδρών μεταξύ Ασκληπιού και Φοίνικα Λάρισας, που έγινε στο κλειστό της Μπάρας την Κυριακή 15/1. Ενώ φαινόταν ότι θα είναι ένα παιχνίδι διαφήμιση για το Volley το οποίο είχε συγκεντρώσει πολλά μικρά παιδιά στις κερκίδες δυστυχώς δεν τελείωσε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο 5ο σετ το οποίο δεν έληξε ποτέ λόγο της αποχώρησης του Φοίνικα και ενώ το σκορ ήταν 9-5 υπέρ του Ασκληπιού.
    Το 1ο σετ ξεκίνησε με τον Ασκληπιό να κάνει το 5-2 για να έχουμε ισοπαλία 10-10 και 20-20, για να πάρει τελικά το σετ ο Φοίνικας με 25-27.
    Στο 2ο σετ είχαμε 1-5 και 13-16 για το Φοίνικα και με τον Ασκληπιό να ισοφαρίζει 18-18 και 24-24. Από εκεί και μετά το παιχνίδι πηγαίνει πόντο πόντο για να φτάσει στο 39-37 υπέρ του Ασκληπιού.
    Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός κάνει το 6-3 και 12-7 για να πάρει τελικά το σετ με 25-18.
    Στο 4ο σετ από την αρχή μπροστά ο Ασκληπιός 8-4 και 13-9. Αντεπίθεση από το Φοίνικα και 18-18 για να πάει τελικά το σετ στην ομάδα της Λάρισας με 20-25 και να οδηγηθεί ο αγώνας στο 5ο σετ που δεν τελείωσε ποτέ.
    Στο 5ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε 5-2 για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια 5-5 ο Φοίνικας. Με ένα 4-0 ο Ασκληπιός κάνει το 9-5 για να έχουμε στο σημείο αυτό την αποχώρηση της ομάδας του Φοίνικα.
Τα σετ (1ος Ασκληπιός) 1ο 25-27, 2ο 39-37, 3ο 25-18, 4ο 20-25 5ο 9-5……….
Έπαιξαν Α.Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.) Ντινόπουλος Μ. Γούλας Θ. Μακράκης Δ. Τεντολούρης Α. Λιανός Αθ. Προγόνης Κ. Βήτας Σ. Βήτας Γ. Κερασοβίτης Ν. Τσιώλης Γ. Οικονόμου Ε. Αναγνώστου Α.
 Φοίνικας Λάρισας (Περουλάκης) Περουλάκης, Πατσιαβούρας, Μυλωνάς, Γιωτάκος, Ταμπόσης, Γκανάτσιος, Στεργίου, Σαμιώτης, Παπανικολάου, Μπουρονίκος, Παρασίδης.