Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

ΒΟΛΕΪ: Ημέρα φιλικών αγώνων για τον Α.Σ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Μέρα φιλικών αγώνων για τα αγωνιστικά τμήματα των γυναικών του Ασκληπιού η χθεσινή. Συνεχίζοντας την προετοιμασία, για τα αντίστοιχα πρωταθλήματα που θα ξεκινήσουν σε λίγο καιρό, είναι απαραίτητο να μπαίνουν οι ομάδες σε ρυθμούς αγώνα.

Στα πλαίσια αυτά είχαμε σήμερα δύο αγώνες, οι Πανκορασίδες του Ασκληπιού ταξίδεψαν στην γειτονική Καλαμπάκα όπου αντιμετώπισαν την ομάδα της Πόλης όπου νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του Ασκληπιού με σκορ 3-2 σετ, ενώ οι γυναίκες υποδέχτηκαν στο Κλειστό της Μπάρας την αντίστοιχη ομάδα της Νίκης Βόλου. Νικήτρια η ομάδα του Ασκληπιού με σκορ 3-0 σετ.

Ας πάρουμε όμως τα παιχνίδια από την αρχή. Πρώτο παιχνίδι των Πανκορασίδων στην Καλαμπάκα.

ΠΑΝΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ – ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ 2-3

Στο 1ο  η ομάδα της Καλαμπάκας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κάνοντας το 5-2 και 15-9 κράτησε ως το τέλος τη διαφορά μην αφήνοντας σε κανένα σημείο του σετ την ομάδα του Ασκληπιού να αντιδράσει παίρνοντας έτσι το πρώτο σετ με 25-16, κάνοντας το 1-0.
Στο 2ο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, Ο Ασκληπιός διόρθωσε κάποια πράγματα και προηγήθηκε 3-9 και 13-20 για να πάρει τελικά το σετ με 22-25, κάνοντας το 1-1.
Στο 3ο σετ ίδια εικόνα με τον Ασκληπιό να είναι συνεχώς μπροστά 2-4  7-12 και 16-20. Από αυτό το σημείο είχαμε την αντίδραση της ομάδας της Καλαμπάκας η οποία κατάφερε να κάνει το 24-24 χωρίς όμως να έχει συνέχεια και έτσι και αυτό το σετ πήγε στον Ασκληπιό με 25-27 κάνοντας το 1-2 σετ.

Στο 4ο σετ είχαμε μια ολοκληρωτική επικράτηση για την ομάδα της Καλαμπάκας, 7-1 και 20-5 για να τελειώσει το σετ με 25-7 και την Καλαμπάκα να κάνει το 2-2 σετ.

Οι Πανκορασίδες του Α.Ο. Καλαμπάκα

Στο 5ο σετ παίχτηκε ίσως το καλύτερο Volley, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με κάθε τρόπο για την νίκη. 4-4 και 8-8 το πρώτο μισό του σετ. Ο Ασκληπιός κάνει το 9-11 και οι ομάδες φτάνουν στο 13-13. Τελικά το σετ πήγε στον Ασκληπιό με 13-15 και η νίκη με 2-3 σετ.
Τα σετ ( 1η Καλαμπάκα) 1ο 25-16, 2ο 22-25, 3ο 25-27, 4ο 25-7 και 5ο 13-15.
Επαιξαν: Α.Ο.Καλαμπάκας (Τσικέλης Γ.) Καρακώστα Μ. Ταραλάγκα Ι. Μπόμπολα Μ. Ταμπουρά Ε. Κοντοτόλη Β. Τάτση Π. Τζανίκα Κ. Γιαννούλα Χ. Τσικέλη Γ. Βλαχογιάννη Ε. Γκανούλη Ν.
Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ.) Γεωργίου Η. Γεωργίου Μ. Χύτα Μ. Ζώη Θ. Γρηγορίου Δ. Σακελλαρίου Κ. Κουκουτή Ι. Κουκουτή Ο. Λεπενιώτη Ν. Τόλλιου Ε.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ – Ν. ΒΟΛΟΥ 3-0 σετ

Επόμενο παιχνίδι, οι γυναίκες του Ασκληπιού αντιμετώπισαν την αντίστοιχη ομάδα της Ν. Βόλου. Νικήτρια η ομάδα του Ασκληπιού με 3-0 σετ.

Οι Γυναίκες του Ασκληπιού

Στο 1ο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε καλά 6-3 και 11-9. Η ομάδα του Βόλου από το σημείο αυτό άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι κάνοντας το 16-16 και 18-21 για να έχουμε το 23-23, και τελικά τον Ασκληπιό να παίρνει το σετ με 25-23 κάνοντας το 1-0 σετ.
    Στο 2ο σετ ίδια εικόνα με τον Ασκληπιό να οδηγεί το σκορ 9-3 και 15-10, και μην αφήνοντας σε κανένα σημείο την ομάδα του Βόλου να αντιδράσει πήρε και το δεύτερο σετ με 25-21.

Οι Γυναίκες του Ν. Βόλου

Στο 3ο σετ πάλι ο Ασκληπιός οδηγεί το σκορ 6-4 και 15-9. Και ενώ όλα δείχνουν ότι το σετ θα πάει στον Ασκληπιό, η ομάδα του Βόλου με ένα σερί 1-7 κάνει το 16-16. Νέα ισοπαλία στο 22-22 και στο 25-25 για να πάρει τελικά το σετ ο Ασκληπιός με 27-25 κάνοντας το 3-0 σετ.
Τα σετ ( 1ο τον Ασκληπιό) 1ο 25-23, 2ο 25-21, 3ο 27-25.
Έπαιξαν Α.Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δ) Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Γιαννούλη Κ. Καπέλου Ε. Τεντολούρη Μ. Χαλκιαδάκη Κ. Μουρατλάρη Β. Γραβάνη Α. Γιαννοπούλου Κ. Λέκκα Μ. Χατζή Β. Μόσχου Κ.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ ( Κουτσογιάννης Μ) Κολοβού Μ. Γιαγκουνίδου Κ. Αφέντου Ν. Βλαχάκη Ι. Παντέκη Ν. Καπούλα Κ. Τριπυλά Γ. Αντωνοπούλου Μ. Κιλιντάρη Ε. Σύρου Ε. Κύρκου Σ.