Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2011

Bόλεϊ: Τα φιλικά του Ασκληπιού Τρικάλων

Μέρα φιλικών αγώνων για τα αγωνιστικά τμήματα του Ασκληπιού, στα πλαίσια της προετοιμασίας των ομάδων λίγο πριν την έναρξη των αντίστοιχων πρωταθλημάτων.

Τα κορίτσια ταξίδεψαν στην Πόλη του Βόλου όπου αντιμετώπισαν τα αντίστοιχα τμήματα της Νίκης Βόλου, ενώ τα αγόρια πήγαν στην γειτονική Καρδίτσα, όπου αντιμετώπισαν τον τοπικό ΣΠΑ Καρδίτσας.

Γυναίκες Ν. Βόλου – Ασκληπιός  1-2 σετ

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, πρώτο παιχνίδι ήταν αυτό των Γυναικών με την αντίστοιχη ομάδα της Ν. Βόλου. Νικητής αναδείχτηκε η ομάδα του Ασκληπιού με σκορ 2-1 σετ.
    Στο 1ο σετ η ομάδα του Βόλου προηγήθηκε 4-2. Άμεσα ήρθε η αντίδραση για τον Ασκληπιό, 4-4, 7-11, 9-13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα του Βόλου αφού έκανε το 16-16, πήρε το 1ο σετ με 25-19.
    Στο 2ο σετ οι ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 7-7. Από το σημείο αυτό ο Ασκληπιός άρχισε να παίρνει μια διαφορά 8-13, 13-21 για να πάρει το σετ με 18-25 κάνοντας το 1-1.
    Στο 3ο σετ ο Ασκληπιός αφού προηγήθηκε 2-5 και 9-13 κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος, παίρνοντας το σετ με 18-25 και τον αγώνα με 1-2 σετ.
Τα σετ (με 1η Ν. Βόλου) 1ο 25-19, 2ο 18-25, 3ο 18-25.
Α. Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δημηταρ) Σκρέτα Χ. Χαλκιαδάκη Κ. Τεντολούρη Μ. Μουρατλάρη Β. Γρατσάνη Α. Λέκκα Μ. Γιαννοπούλου Κ. Χατζή Β. Μόσχου Κ. Γιαννούλη Κ. Καπέλου Ε. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α.

Κορασίδες Ν. Βόλου – Ασκληπιός 0-3 σετ

Επόμενος αγώνας ήταν αυτός των Κορασίδων που αντιμετώπισαν το αντίστοιχο τμήμα της Ν. Βόλου. Νικητής ο Ασκληπιός με 0-3 σετ.
    Το 1ο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο για τα Κορίτσια του Ασκληπιού που προηγήθηκαν με 1-7 και 4-16 παίρνοντας το σετ με 7-25.
    Στο 2ο σετ ίδια εικόνα με τον Ασκληπιό να παίρνει πόντους με κάθε τρόπο, 2-8 και 7-15 πήρε τελικά το σετ με 11-25, κάνοντας το 0-2.
    Το 3ο σετ παίχτηκε στους 15 πόντους, όπου ο Ασκληπιός ήταν καταιγιστικός κάνοντας ένα σερί 11-0 παίρνοντας το σετ με 1-15 και τον αγώνα με 0-3 σετ.
Τα σετ (με 1η Ν. Βόλου) 1ο 7-25, 2ο 11-25, 3ο 1-15.
Α. Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δημηταρ) Γιαννούλη Κ. Καπέλου Ε. Βουλγαράκη Κ. Γεωργίου Α. Μάντζιου Τ. Γκουτζιούπα Ε. Σακελλαρίου Κ. Λεπενιώτη Ν. Κουκουτή Ο. Μπλαντή Β.  Ντιρογιάννη Α. Τόλλιου Ε.

Πανκορασίδες Ν. Βόλου – Ασκληπιός 1-3 σετ

Σειρά είχαν οι Πανκορασίδες, όπου αντιμετώπισαν το αντίστοιχο τμήμα της Ν. Βόλου, με νικητή την ομάδα του Ασκληπιού με 1-3 σετ.
    Στο 1ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 1-10 και 4-17 πήρε τελικά το σετ με 7-25.
    Στο 2ο σετ τα Κορίτσια του Βόλου μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 9-5, για να ισοφαρίσει ο Ασκληπιός 12-12, για να προηγηθεί με 15-20 και 19-23. Τελικά το σετ πήγε στην ομάδα του Βόλου με 26-24.
    Στο 3ο σετ η ομάδα του Βόλου ήταν μπροστά στο σκορ 5-3 και 10-7 για να ισοφαρίσει ο Ασκληπιός 12-12. Από εκεί και πέρα ο Ασκληπιός άρχισε να παίρνει μια διαφορά και αφού έκανε το 13-17 και 14-21 πήρε το σετ με 17-25, κάνοντας το 1-2 σετ.
    Εδώ παίχτηκε και ένα επιπλέον σετ, όπου ο Ασκληπιός ήταν μπροστά στο σκορ 3-6 και 12-15. Η Ν. Βόλου αντέδρασε και έκανε το 19-19 για να ξεφύγει πάλι ο Ασκληπιός με 19-24. Νέα ισοπαλία 24-24 για να κερδίσει τελικά ο Ασκληπιός με 25-27 παίρνοντας τον αγώνα με 1-3 σετ.
Τα σετ (με 1η Ν. Βόλου) 1ο 7-25, 2ο 26-24, 3ο 17-25, 4ο 25-27
Α. Σ. Ασκληπιός (Ιόβτσεβ Δημηταρ). Γκουτζιούπα Ε. Σακελλαρίου Κ. Λεπενιώτη Ν. Κουκουτή Ο. Κουκουτή Ι.  Γρηγορίου Δ. Μπλαντή Β.  Ντιρογιάννη Α. Χασιώτη Μ.  Γεωργίου Μ. Γεωργίου Η.  Χύτα Μ.  Γκένα Α. Τόλλιου Ε.

Παίδες ΣΠΑ Καρδίτσας – Ασκληπιός 2-2 σετ

Σειρά είχαν τα αγόρια του Ασκληπιού όπου με την καθοδήγηση του Θ. Γούλα  αντιμετώπισαν την αντίστοιχη ομάδα του ΣΠΑ Καρδίτσας στην γειτονική Πόλη.
Στο 1ο σετ η Καρδίτσα προηγήθηκε με 4-1 και 7-2 και 14-9 για να αντιδράσουν τα αγόρια του Ασκληπιού κάνοντας ένα σερί 7-0 περάσε μπροστά στο σκορ κερδίζοντας τελικά το σετ με 20-25.
Στο 2ο σετ ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 0-4 και 6-8 για να αντιδράσει ο ΣΠΑ Καρδίτσας με ένα σερί 8-0 και να προηγηθεί με 14-8. Από εκεί και πέρα η ομάδα της Καρδίτσας ήταν συνεχώς μπροστά για να πάρει το σετ με 25-17.
Στο 3ο σετ η Καρδίτσα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αφού προηγήθηκε με 13-10 και 21 -15 πήρε το σετ με 25-17.
    Στη συνέχεια παίχτηκε και ένα σετ στους 15 πόντους όπου ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 10-13 για να πάρει τελικά το σετ με 15-17.
Τα σετ (με 1ο ΣΠΑ Καρδίτσας) 1ο 20-25, 2ο 25-17, 3ο 25-17, 4ο 15-17
Α. Σ. Ασκληπιός (Γούλας Θ.). Οικονόμου, Αναγνώστου, Μακράκης, Βήτας Σ. Βήτας Γ. Ραπτοτάσιος, Θάνος, Κερασοβίτης, Σαράντης, Παυλίδης, Ζιόζιας, Τσιρέπας.