Παρασκευή 19 Μαρτίου 2010

Πρώτος ο Χαρακόπουλος του ΣΟΑ Τρικάλων στην Γερμανία

Ο αθλητής του ΣΟΑΤ κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές πρωτάθλημα της Γερμανίας

Μεγάλη επιτυχία για τον αθλητή του ΣΟΑΤ, Βαγγέλη Χαρακόπουλο καθώς στο Διεθνές Πρωτάθλημα Γερμανίας κατέλαβε την πρώτη θέση.

Το Open της Γερμανίας είναι χαρακτηρισμένο ως A Class, και θεωρείται από τα δυσκολότερα στην Ευρώπη όπου παίρνουν μέρος οι καλύτεροι αθλητές απ’όλο τον κόσμο.

Οι αγώνες έγιναν στις 12,13,14 Μαρτίου στο Αμβούργο.

Ο Χαρακόπουλος πέρασε τον πρώτο αγώνα μπάι , στην συνέχεια κέρδισε τον αθλητή από τη Λευκορωσία με 2-0.

Στον ημιτελικό, με τον Γερμανό Πρωταθλητή έδωσε μεγάλη μάχη όπου όμως κέρδισε με 3-7.

Στον τελικό είχε να αντιμετωπίσει τον Δανό όπου πιάνοντας φοβερή απόδοση τον κέρδισε με 9-4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χαρακόπουλος ήταν 1 από τα 2 Ελληνικά μετάλλια ( 3ος Ζεϊμπέκης ) γεμίζοντας με ικανοποίηση τον υπεύθυνο του Συλλόγου Νίκο Παϊταρίδη.

Για τον Νίκο Παϊταρίδη το γεγονός αυτό ήταν μοναδικό καθώς και ο ίδιος κατάφερε ως έφηβος το 1985 στο Ααχεν της Γερμανίας να πάρει την 1η θέση και 25 χρόνια αργότερα ένας μαθητής του να επαναλάβει αυτή την επιτυχία.

Λίγοι αθλητές στην Ελλάδα έχουν καταφέρει μετάλλιο στο German Open, δείχνοντας την εξέλιξη του Χαρακόπουλου.

Για τον αθλητή του ΣΟΑΤ ήταν μια δικαίωση της όλης προσπάθειας που καταβάλει όμως φέτος η προσπάθειά του είναι ιδιαίτερα σκληρή.

Τα ταλέντα στον ΣΟΑΤ είαναι αρκετά και εφόσον συνεχίζουν να δουλεύουν μεθοδικά είναι ικανά για μεγάλα πράγματα.

Οι παραστάσεις και οι εμπειρίες που αποκομίζει ένας αθλητής από τέτοια τουρνουά στο εξωτερικό είναι ανεκτίμητες για την αγωνιστική του και όχι μόνο εξέλιξη.

Για την ιδιαίτερη προσπάθεια που καταβάλλει ο Χαρακόπουλος ο Σύλλογος ΣΟΑΤ κάλυψε όλα τα έξοδα του αθλητή.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου και το τεχνικό επιτελείο συγχαίρει τον Χαρακόπουλο για την επιτυχία του.

Κλείνοντας θέλoυμε να τονίσουμε ότι ο ΣΟΑΤ είναι ο μόνος Τρικαλινός Σύλλογος ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ που έχει διεθνείς επιτυχίες, έχει πρωταθλητές Ελλάδας, στελεχώνει την Εθνική Ομάδα με στελέχη του τόσο σε αγωνιστικό όσο και Διοικητικό επίπεδο.

Έχει καταφέρει όμως κάτι άλλο μοναδικό να γίνει ο Σύλλογος που απασχολεί τα περισσότερα παιδιά στην Ελλάδα, γεγονός που τον καθιστά Σύλλογο αναφοράς στην Ελλάδα.