Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2009

Εκτός κυπέλλου ο ΑΣ ΤΡΙΚΑΛΑ - Έχασε 89-83 στη Θεσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ

Τέλος στην περιπέτεια του ΑΣΤ στο Κύπελλο Ελλάδας έβαλε ο ΠΑΟΚ.
Με κορυφαίο τον Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ που σημείωσε 34 πόντους (8/10β., 7/10διπ., 4/4τρ., 9ρ.), οι Θεσσαλονικείς νίκησαν τους Τρικαλινούς με 89-83 και προκρίθηκαν στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλλει το ρυθμό της. Ο «Δικέφαλος» κατά διαστήματα κατάφερα να προηγείται με τέσσερις με έξι πόντους (19-13) αλλά το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερνε να πλησιάζει συνεχώς το σκορ.
Στο δεύτερη περίοδο η αστοχία του ΑΣΤ στα σουτ τριών πόντων (3/8), οι επιτυχημένοι αιφνιδιασμοί του ΠΑΟΚ (5/6 έναντι 2/8 των Τρικάλων) αλλά και με έναν σούπερ Ντρόμπνιακ (21 πόντοι μέχρι το σημείο) η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου τελείωσε προηγούμενη το ημίχρονο 43-36.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να έχει το πάνω χέρι και να κρατά σε όλη τη διάρκεια της περιόδου μικρό προβάδισμα
Στη τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα περιόρισαν τον Ντρόμπνιακ ο οποίος είχε φορτωθεί στο 34’ τέσσερα φάουλ.

Η θεσσαλική ομάδα με μικρό σερί 7-0 και χάρη στα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιώργου Αποστολίδη κατάφερε να μειώσει στο πόντο στο 38’ (79-78) και συνέχεια να φέρει το παιχνίδι στα ίσια 80-80 ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα. Όμως εκεί «μίλησε» και πάλι ο Ντρόμπνιακ που με πέντε συνεχόμενους πόντους του εξασφάλισε για τον «δικέφαλο» τη νίκη και την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου.
Ο Ντρόμπνιακ... ήταν μακράν ο καλύτερος του παρκέ ενώ για τον ΑΣΤ οι Σίμτσακ, Μπίγκς και Ζούπαν έδειξαν καλά στοιχεία.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-36, 69-60, 89-83

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρόε 14, Καυκής 5 (1), Γκρέγκορι 10 (1), Ταπούτος 2, Τσιάρας 8, Έιβερι 2, Καλαϊτζίδης 2, Χέλιγουελ 2, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 34 Γκετσέβσκι 10 (1).
Τρίκαλα (Αγγέλου): Έϊμπραμς 10 (2), Μπιγκς 16 (1), Προδρόμου 3 (1), Νοέας 3 (1), Κατσαρές 5, Τσαϊρέλης 3, Αποστολίδης 8 (2), Πάουελ 9, Ζούπαν 7 (1τρ., 12ρ.), Σίμτσακ 18 (2/3β., 8/17διπ., 8ρ.), Τσιντσάντζε 1.