Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2009

ΡΟΠΑΛΙΑ 1-0 τον Ηρακλή και πρόκριση για τον ΑΟΤ στο κύπελλο.

Παληκαρίσια στους 16 του κυπέλλου Ελλάδος η ομάδα μας

Για άλλη μιια φορά, συγκλονιστική η παρουσία των Τρικαλινών φιλάθλων που ξεπέρασαν τις 5.000 δημιουργώντας καυτή έδρα.

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση η ομάδα μας άξιζε να σημειώσει περισσότερα γκολ.
Πίστεψε από τα πρώτα λεπτά στη νίκη και διέλυσε έναν νωθρό Ηρακλή που ΄έδειξε σαστισμένος.

Οι παίκτες του ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ αγωνίστηκαν με πείσμα, αποφασιστικότητα και σοβαρότητα απέναντι στους ομολόγους τους της μεγάλης κατηγορίας.
Με τέτοιες εμφανίσεις ο ΑΟΤ θα οδηγήσει γρήγορα την κούρσα στη Γ'Εθνική κατηγορία και θα πανηγυρίσει την άνοδο στη Β'

Χρυσός σκόρερ για τα Τρίκαλα, ο Γιώργος Σαββίδης.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Στο α' μέρος ο ΑΟΤ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Με ενισχυμένο το κέντρο καθώς μοναδικός προωθημένος είναι ο Ένοκ, οι "κυανέρυθροι" κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τα ατού του Ηρακλή ενώ δημιούργησε 4 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Η μια απο αυτές κατέληξε στο γκολ του Σαββίδη.
Στην επανάληψη όλοι περίμεναν την αντίδραση του Ηρακλή αλλά... αυτή δεν ήρθε ποτέ. Μόνο ένα σουτ του Επστάιν ανησύχησε τον Τόλιο με τη μπάλα να περνά άουτ. Η αποβολή του Κατσικά... έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων και ο ΑΟΤ κυριάρχησε εύκολα, χάνοντας ευκαιρίες να πετύχει ακόμη ένα γκολ

Το φίλμ του αγώνα

4' Σέντρα Μίνγκα, κεφαλιά του Τελκίνσκι απο το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
13' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ. Ο Μίνγκας έκανε την κούρσα απο τα δεξιά, γύρισε στον Μανουσάκη ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Μπαντής απέκρουσε σωτήρια
17' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Μίνγκας εστρωσε στον Σαββίδη και αυτός με σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-0
34' Η πρώτη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Επστάιν απο πάσα του Κονέ, σούταρε απο καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
38' Ο Προτάσοφ βλέπονας οτι ο Ηρακλής δε μπορεί να απειλήσει τον ΑΟΤ, έκανε την 1η του αλλαγή με τον Βουτσιά να περνά στη θέση του Βόσνιακ
43' Μακρινό σουτ του Προβατίδη, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπαντής
51' Ο Επστάνι βρέθηκε σε καλή θέση, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
56' Αποβλήθηκε για την ομάδα του Ηρακλή ο Κατσικάς με 2η κίτρινη για φάουλ πάνω στον Μίνγκα
57' Απο εξαιρετική πάσα του Ένοκ, ο Σαββίδης βγήκε τετ α τετ αλλά πλάσαρε άουτ
66' 2η αλλαγή για τον Ηρακλή με τον Γιάκομπ να περνά στη θέση του Ιωαννίδη
71' Απο γυριστή κεφαλιά του Τελκίνσκι απο σέντρα του Μινγκα, ο Παπαζαχαρίας έδιωξε πάνω στη γραμμή.
72' Η τελευταία αλλαγή για τον Ηρακλή, ο Νταλα Μπόνα στη θέση του Κονέ
73' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΤ με τον Τεντολούρη να περνά στη θέση του Τελκίνσκι
76' Σέντρα του Μανουσάκη, μπλόκαρε πάνω στη γραμμή Μπαντής
77' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή όταν ο Γιάντσης βρέθηκε αμαρκάτιστος μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Τόλιος έπεσε και μπλόκαρε.
80' Εδω και πέντε λεπτά οι φίλοι του Ηρακλή ξεκίνησαν τα υβριστικά συνθήματα σε βάρος των παικτών του "γηραιού"
81' Αλλαγή για τον ΑΟΤ με τον Ταμέρους να μπαίνει στη θέση του Μίνγκα
83' Ο τραυματισμός του Καρρά, αναγκάζει τον Βαζάκα να περάσει στο παιχνίδι τον Αντωνιάδη

Οι συνθέσεις
ΑΟ Τρίκαλα: Τόλιος, Καρράς (83' λ.τρ. Αντωνιάδης), Θεοδοσιάδης, Γιώτας, Προβατίδης, Σαββίδης, Τροΐρης, Τελκίνσκι (73' Τεντολούρης), Μίνγκας (81' Ταμέρους), Μανουσάκης, Ενόκ.
Ηρακλής: Μπαντής, Παπαζαχαρίας, Ιωαννίδης (66' Γιακομπ), Κατσικάς, Μάρτος, Ηλιάδης, Κονέ (72' Νταλα Μπόνα), Ντιέ, Επστάιν, Γιαντσής, Βόσνιακ(38' Βουτσιας).