Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Λεβαδειακός - ΑΟ Τρίκαλα 3-1 χθες

Με...πρωταγωνιστή την άμυνα τα ολέθρια λάθη της οποίας έπαιξαν καθοριστικό λόγο στο παιχνίδι...

Τα ολέθρια λάθη της άμυνας πλήρωσε ο ΑΟ Τρίκαλα στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό κι έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από την πρωτεύουσα της Βοιωτίας γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1.

Οι κυανέρυθροι μπήκαν στο γήπεδο φοβισμένοι δέχθηκαν νωρίς (μόλις στο 28 δευτερόλεπτο ) το πρώτο γκολ, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα, δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία  ενώ ακόμα και τότε που πήγαν να σηκώσουν κεφάλι, την πάτησαν και πάλι από τα δικά τους λάθη.

Η αναμέτρηση πέρα από τα τραγικά λάθη της αμυντικής γραμμής των Τρικάλων (φάνηκε ως τεράστιο το κενό και η απουσία του Μπριλάκη) , έδειξε ακόμη ότι η ομάδα έχει δρόμο μπροστά και θα πρέπει να διανύσει μεγάλες αποστάσεις για να πλησιάσει την ζώνη των πλέι-οφ από την οποία απομακρύνθηκε κατά 4 βαθμούς μετά το σημερινό παιχνίδι.

Αγωνιστικά ο ΑΟΤ δεν κινήθηκε με ζωντάνια δεν είχε την σπιρτάδα των προηγούμενων αγώνων, όμως είναι αλήθεια ότι δεν βοηθήθηκε και από τις καταστάσεις.

Ο αέρας δεν ήταν ευνοϊκός στο Α’ημίχρονο κι έπαιξε κι αυτός τον δικό του ρόλο στην καθίζηση της ομάδας ενώ στην επανάληψη βγήκαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά όλα φάνηκαν να τελειώνουν στο τρίτο γκολ των Βοιωτών που προήλθε και αυτό από στημένη φάση

1'1-0 Βαθιά μπαλιά από την άμυνα του Λεβαδειακού ο ο Ζουρούδης προλαβαίνει την έξοδο του Τόλιου και σημειώνει το 1-0 στο 35ο δευτερόλεπτο του αγώνα.

9' Μετά από πάσα του Μίνγκα ο Ένοκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και το πλασέ του αποκρούει ο Κυριακίδης και πετά την μπάλα σε κόρνερ
10' Μετά από εκτέλεση κόρνερ παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ο Κόρμπος και η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.
18' Μακρινό σουτ του Ταραλίδη και με δεύτερη προσπάθεια ο Τόλιος μπλοκάρει την μπάλα
19' Ο Ναπολεόνι με ωραία προσπάθειά από τα δεξιά κάνει το σουτ που περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τόλιου
21'2-0Απευθείας χτύπημα κόρνερ από τον Πόποβιτς, ο Τόλιος έδειχνε να έλεγχε την μπάλα αλλά αυτή παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα των Τρικάλων κάνοντας το 2-0
23' Εκτέλεση κόρνερ του Μίνγκα πιάνει την κεφαλιά ο Σαρακατσάνος αλλά η μπάλα φεύγει μακριά από τα δοκάρια του Κυριακίδη
25' Ωραία προσπάθεια του Κόρμπου από δεξιά κάνει την σκαφτή σέντρα και με κεφαλιά ο Ένοκ στέλνει την μπάλα άουτ
32' Αλλαγή για την ομάδα των Τρικάλων. Στην θέση του Τελκίνσκι που τραυματίστηκε μπαίνει ο Σαββίδης
36' Κίτρινη για Ένοκ και Ταραλίδη μετά από αψιμαχία που είχαν
38' Ο Ντιαμπαλά έβγαλε για τον Ζουρούδη που μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα των Τρικάλων δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τόλιο
41'2-1Αντεπίθεση για τα Τρίκαλα με τον Κόρμπο να δίνει στον Σαββίδη αυτός τροφοδοτεί τον Ένοκ μέσα στην περιοχή και με προβολή εξ επαφής μειώνει σε 2-1 (photo)
55'3-1Εκτέλεση κόρνερ από τον Ταραλίδη πιάνει την κεφαλιά ο Λισγάρας και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 3-1
60' Ο Ένοκ πιάνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι όμως η μπάλα περνάει άουτ
65' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό ο Μπάρκολγου παίρνει τη θέση του Ναπολεόνι. Από πλευράς των Τρικάλων ο Ουέλινγκτον παίρνει τη θέση του Ριζογιάννη
73' Τα Τρίκαλα πραγματοποιούν την 3η τους αλλαγή στην θέση του Μανουσάκη μπαίνει ο Στεπάνοβιτς
78' Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουελινγκτον ο Κόρμπος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, η μπάλα σκάει μπροστά στον Κυριακίδη και πιάνει την μπάλα
82' Σούτ από τον Ουέλινγκτον η μπάλα ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη
89' Σούτ από τον Ένοκ ο Κυριακίδης μπλοκάρει εύκολα την μπάλα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Λεβαδειακός (Β. Βούζας): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Αλεξίου, Λισγάρας, Κόλτζος, Ταραλίδης, Τάσιτς, Ναπολεόνι, Ντιμπαλά, Ζουρούδης, Πόποβιτς

Τρίκαλα (Γ. Βαζάκας): Τόλιος, Μπουκουβάλας, Ριζογιάννης, Κόρμπος, Χρήστου, Μανουσάκης, Μίνγκας, Γιώτας, Τελκίνσκι, Σαρακατσάνος, Ένοκ

Διαιτητής : Δελφακης (Αρκαδειας)
Βοηθοί: Χαριτος, Κουντουρέλης (Αττικής)