Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

Λύγισε στο τέλος ο Αίολος ηττήθηκε απο τον ΟΦΗ με 70-76

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο Δημοτικό κλειστό ανάμεσα στον Αίολο και τον ΟΦΗ με τον ενθουσιασμό στις εξέδρες να θυμίζει λίγο από τις μέρες του ΑΣ Τρίκαλα στην Α1.

Ο Αίολος παρά τα γνωστά προβλήματα του κατέθεσε ψυχή μέσα στο παρκέ και έχασε το παιχνίδι στο τέλος από τον ΟΦΗ που τα χρειάστηκε καθώς θεώρησε ότι θα κάνει έναν υγιεινό περίπατο στα Τρίκαλα.

Ο ΟΦΗ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με τον Αίολο ωστόσο να παραμένει κοντά στο σκορ. Η Τρικαλινή ομάδα πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι για πρώτη φορά λίγο πριν την εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου με 51-49.

Ο Αίολος μπήκε πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντα των Τριανταφύλλου και Κατράνα 8.20 πριν το τέλος προηγήθηκε με 59-54.

Ο ΟΦΗ όμως έχοντας υπεροπλία κάτω από τα καλάθια έπιασε τον Αίολο στο σκορ και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ.

2.14 πριν από την λήξη το σκορ ήταν ισόπαλο 67-67, ο Αίολος χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Λεπενιώτη να αστοχεί και στο καπάκι 1.22 πριν την λήξη ο Μπάρδας με τρίποντο έκοψε τα πόδια των Τρικαλινών ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων (67-70).

Η μπάλα χάθηκε για τον Αίολο στην νέα επίθεση και ο παλιός παίκτης του ΑΣΤ Κώστας Μπαλάφας με γκολ – φάουλ έδωσε την χαριστική βολή (67-73).

Τελικά η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΟΦΗ να φεύγει νικητής με 70-76 και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Αίολος έχει πολλά παράπονα από τους κ.κ. Ταρενίδη, Παπαδόπουλο που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο κάθε φορά που η Τρικαλινή ομάδα πλησίαζε στο σκορ εφεύρισκαν διάφορα σφυρίγματα σε βάρος του.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 28-33 (ημ.), 51-51, 70-76

Αίολος: Φούντας 16 (1), Λεπενιώτης 17 (1), Σαριμπαλίδης 6, Χρυσόπουλος, Τριανταφύλλου 5 (1), Κατράνας 4 (1), Περρωτής 8, Καντάρκος 4, Γιανναλέτσος 10

ΟΦΗ: Μπάρδας 16 (3), Ματενίδης 7, Τσακιρίδης 7 (1), Καραδολάμης 3 (1), Παναγάκης 6, Ψάλτου 3 (1), Μπαλάφας 17, Σκαμνάκης, Σουφλιάς 15, Μούρτος 2