ΑΣ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 87-75 με σπουδαία εμφάνιση

Δεύτερη νίκη για τον ΑΣ Τρίκαλα και αισιοδοξία για τη συνέχεια

Το... «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα της Α1 για τον ΑΣ Τρίκαλα είναι γεγονός.

Δυναμικό το ξεκίνημα για την ομάδα μας...

Μετά την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επιβλήθηκε σήμερα και του Κολοσσού Ρόδου με 87-75 και αυτή τη στιγμή... όσο και φαίνεται εξωπραγματικό, βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Μένουν φυσικά άλλα 3 παιχνίδια αλλά στη χειρότερη των περιπτώσεων το τρικαλινό συγκρότημα θα τελειώσει την αγωνιστική στην 3η θέση.

Αν σκεφτεί κανείς πως ακολουθεί το παιχνίδι με την Ολύμπια στη Λάρισα και ένα πιθανό «διπλό»... τότε καταλαβαίνουμε πως η έναρξη της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου, είναι ονειρική στη φετινή σεζόν!!!

Η εικόνα του παιχνιδιού

Μπορεί ο Κολοσσός να προηγήθηκε 3-7 στην αρχή του παιχνιδιού αλλά... ως εκεί ήταν.

Με μια εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέκτησαν το προβάδισμα, παίζοντας κυρίως κάτω από τα καλάθια και στο τέλος του α’ 10λεπτου βρέθηκαν στο +6 (23-17).

Οι φιλοξενούμενοι, με πρόβλημα στο κατέβασμα της μπάλας από την καλή τρικαλινή άμυνα, δε μπόρεσαν να απειλήσουν επιθετικά, μένοντας πίσω στο σκορ.

Στη 2η περίοδο ο ΑΣΤ εξακολούθησε το καλό μπάσκετ αλλά.. με διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα. Έιμπραμς και Πάουελ άρχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν... «βαρέλι» και να το βομβαρδίζουν από κάθε απόσταση.

Ειδικά ο Πάουελ... οργίασε αφού σε διάστημα 15 λεπτών είχε 16 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/4 βολές.

Η κόρνα της γραμματείας βρήκε τον ΑΣΤ να προηγείται με 47-37 και να δείχνει ικανός να κάνει τη 2η νίκη.

Τα Τρίκαλα συνέχισαν να κρατούν σφιχτά το προβάδισμα και στην έναρξη της 3ης περιόδου συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό. Μόνο που αυτή τη φορά, ο Τάιρελ Μπίγκς ήταν το 1ο βιολί. Η διαφορά ανέβηκε στο +13 (54-41) 7 λεπτά πριν τελειώσει η περίοδος.

Κάπου εκεί όμως... το γήπεδο άρχισε να κατηφορίζει προς το καλάθι του ΑΣΤ. Με τον Λανς Χάρις να ξυπνά, ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι μειώνοντας σε απόσταση βολής (62-60) δείχνοντας ικανός για να κάνει την ανατροπή.

Κάπου εκεί όμως... οι Ροδίτες «κάθισαν» και οι Τρικαλινοί είχαν τη χρυσή ευκαιρία να «καθαρίσουν» οριστικά το παιχνίδι.

Με τον Μπίγκς να συνεχίζει το κρεσέντο του, ο ΑΣΤ έκανε ένα σερί 15-4 και αποκατέστησε την τάξη (77-62).

Μάλιστα 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού η διαφορά έφτασε στο +16 όταν ο Έιμπραμς με σουτ 3 πόντων σημείωσε το 87-71, μέσα σε πανδαιμόνιο.

Τελικό σκορ... 87-75 με τους 2000 φιλάθλους να αποθεώνουν τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου που έπαιξαν πολύ καλό και επιθετικό μπάσκετ προσφέροντας πλούσιο θέαμα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα τα εκπληκτικά ποσοστά του ΑΣΤ με 22/30 δίποντα και 10/21 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-37, 66-60, 87-75.

ΑΣ ΤΡΙΚΑΛΑ (Αγγέλου): Εϊμπραμς 21 (4), Μπιγκς 14 (2), Προδρόμου, Νοέας 1, Κατσαρές 4, Τσαϊρέλης 1, Αποστολίδης 2, Πάουελ 19 (2), Τζικάνοβιτς 6, Ζούπαν 11 (1), Σίμτσακ 2, Τσιντζάτζε 6 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σφαιρόπουλος): Χάρις 23 (1), Παντελιάδης, Αβγενικός, Βασίλιεβιτς 12 (2), Ζάρας 2, Μανωλόπουλος 4, Ασημακόπουλος, Ντόζιερ 11 (1), Χαρίσης 11 (1), Δάνας, Παππάς 4, Εντουαρντς 8.