Κυριακή 6 Μαρτίου 2011

Ο Γιώργος Λεπενιώτης ήταν ο ...άνθρωπος της τελευταίας στιγμής...

...και ο Αίολος το "έσωσε" και κέρδισε στο τέλος το Στρατώνι

Με καλάθι του Γιώργου Λεπενιώτη, κλάσματα του δευτερολέπτου πριν την λήξη του αγώνα, ο Αίολος κέρδισε το Στρατώνι (69-67) παίρνοντας μια καθοριστικής σημασίας νίκη στο πρωτάθλημα

Με καλάθι του Γιώργου Λεπενιώτη, κλάσματα του δευτερολέπτου πριν την λήξη του αγώνα, ο Αίολος κέρδισε το Στρατώνι (69-67) παίρνοντας μια καθοριστικής σημασίας νίκη στο πρωτάθλημα. Ο έμπειρος παίκτης του Αιόλου είχε χτυπήσει και νωρίτερα καθώς ήταν αυτός που ισοφάρισε το παιχνίδι σε 65-65 την στιγμή που η μπάλα ζύγιζε ...εκατό κιλά.

Ο φόβος της παράτασης πλανιόταν για μία ακόμα  πάνω από το Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο των Τρικάλων, ωστόσο 12 δευτερόλεπτα πριν την λήξη κι ενώ το σκορ ήταν 67-67, έγινε ένα καθοριστικό κλέψιμο από την πλευρά του Αιόλου και στην εκπνοή της επίθεσης ο Λεπενιώτης έγραψε το τελικό 69-67 βάζοντας την υπογραφή τους στο πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του. Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και μετά απο ένταση που σημειώθηκε και που είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χρεωθούν δύο τεχνικές ποινές ο Αίολος κατάφερε να δημιουργήσει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο σκορ (55-45).
Ωστόσο όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο το Στρατώνι με αντεπίθεση διαρκείας και εκμεταλλευόμενο και κάποια κακά σφυρίγματα των διαιτητών εναντίον του Αιόλου έπιασε την Τρικαλινή ομάδα στο σκορ και μάλιστα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκε με 63-65.
Τα δύο όμως καθοριστικά καλάθια του Γιώργου Λεπενιωτη ήταν αυτά που έδωσαν την νίκη στον Αίολο μετά απο πολύ καιρό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-34 (Ημ.), 55-45, 69-67

Αίολος (Γιασάρης): Λεπενιώτης 14 (2), Σαριμπαλίδης 5, Χρυσόπουλος 12, Τριανταφύλλου 7 (1), Περρωτής 14, Καντάρκος, Φούντας 7 (1), Γιανναλέτσος 10 (1)

Στρατώνι (Μύθου): Τιλ 3 (1), Κουντουρατζόγλου 11, Κοκολιός 8 (2), Παρίτσης, Ντισλής 14 (3), Κιγμετόγλου 11 (1), Νουκάρης 5 (1), Νταράκης, Δασκαλόπουλος 15