Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2012

Ολυμπιακός-Ρούμπιν Καζάν 1-0 - «Ηρωικός» ο Ρόι Κάρολ! (vid)

Ο Ρόι Κάρολ οδήγησε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη νίκη επί της Ρούμπιν Καζάν και στους "16" του Europa League παρά τον τρυματισμό του μέσα στον αγώνα.

Με τον Βορειοϊρλανδό γκολκίπερ ανίκητο και στη ρεβάνς του Καραϊσκάκη, οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν τη Ρούμπιν με 1-0 (με το ίδιο σκορ είχαν επιβληθεί και στο Λουζνίκι) και πέρασαν στην φάση των "16" της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν σε διπλές αναμετρήσεις την ουκρανική Μέταλιστ Χάρκιβ (8 και 15 Μαρτίου).

ΠΑΟΚ-Ουντινέζε 0-3

Αξεπέραστο εμπόδιο αποδείχθηκε για τον ΠΑΟΚ η Ουντινέζε, παρά το 0-0 του πρώτου αγώνα επί ιταλικού εδάφους.

Με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο 15λεπτο κι ένα στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Φραντσέσκο Γκουϊντολίν επικράτησε με 3-0 του «Δικεφάλου του Βορρά» στη ρεβάνς της φάσης των «32» και συνεχίζει στη διοργάνωση, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης, Αλκμααρ-Αντερλεχτ .