Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

Αυτοκράτορας ο ΑΣ Τρίκαλα!!! - Στην παράταση 87-85 τον Άρη

Δυνατό και νευρικό παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν ασφυκτική άμυνα. Ο ΑΣ Τρίκαλα 1.13 πριν την λήξη του δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα έξι πότων στον ΑΣ Τρίκαλα (17-11) ...

...αλλά ο Κακιούζης με τρίποντο και ο Κλαρκ με ατομική προσπάθεια μείωσαν σε 17-16 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

5.11 πριν από την λήξη του ημιχρόνου και ενώ ο ΑΣ Τρίκαλα προηγούνταν με 22-21 ο Μάιλς του Άρη γρονθοκόπησε τον Μάρκ Ντίκελ με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για αρκετά λεπτά και να επικρατήσει μεγάλη ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Προς γενική κατάπληξη οι διαιτητές απέβαλλαν όχι μόνο τον πρωταγωνιστή του επεισοδίου Μάιλς αλλά και τον Ντίκελ ο οποίος είχε παθητική στάση κάτι που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στο Δημοτικό κλειστό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι με τον Άρη να φεύγει μπροστά με 22-24 χάρη σε τρίποντο του Γουόλς αλλά ο ΑΣ Τρίκαλα με τον Γιανγκ και ένα κάρφωμα του Τσαϊρέλη μετά από κλέψιμο πέρασε μπροστά με 26-24 3.17 πριν από την λήξη του ημιχρόνου. 1.10 πριν από την λήξη ο Κακιούζης με γκολ-φάουλ έβαλε μπροστά τον Άρη με 28-30. Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 29-33 χάρη σε ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Ουόλς.

Ο ΑΣ Τρίκαλα ξεκίνησε εντυπωσιακά με ένα 7-0 το τρίτο δεκάλεπτο με δύο καλάθια από Κατσαρέ, Γιανγκ και τρίποντο του Ζούπαν και έτσι 7.51 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 36-33. Στην συνέχεια χάθηκαν δύο προσπάθειες για τρίποντα από τον Κατσαρέ και έτσι ο Άρης με τρίποντο του Κλαρκ και καλάθια από τους Ρίτσαρντσον και Ουόλς πέρασε μπροστά 5.20 πριν από την λήξη με 36-40. Ο Άρης με τρίποντο του Ρίτσαρντσον ξέφυγε 4.50 πριν την λήξη με πέντε πόντους (38-43) αλλά τα Τρίκαλα επέστρεψαν και πάλι. Με τέσσερις βολές του Γιανγκ και ένα καλάθι του Μπάκιτς 3.01 πριν την λήξη πέρασαν και πάλι μπροστά με 44-43. Ο Άρης όμως με τον Μπετς να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα καλάθια κερδίζοντας παράλληλα και φάουλ (ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές) πέρασε μπροστά 1.50 πριν από την λήξη με 44-48. Ο Μαρμαρινός έκανε το πέμπτο του φάουλ και ο Μπετς ελλείψει αντιπάλου δέους συνέχισε το πάρτι και 1.19 πριν την λήξη σημείωσε το 44-50 ενώ ο Άρης πέτυχε την μέγιστη διαφορά του στο παιχνίδι με τον Ρίτσαρντσον να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το σκορ του 3ου δεκαλέπτου σε 44-53.

Ο ΑΣ Τρίκαλα δεν τα παράτησε παρά την διαφορά των εννιά πόντων και μπήκε φουριόζος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 7-0 (Γιανγκ, Ζούπαν, Σακελλαρίου τρίποντο) μείωσε 7.29 πριν την λήξη σε 51-53 μέσα σε αποθέωση. Ο Ρίτσαρντσον με τρίποντο «πάγωσε» το κλειστό καθώς 6.37 πριν την λήξη με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Άρη με πέντε πόντους (53-58).

Και νέα επική όμως αντεπίθεση από τον ΑΣΤ. Ο Ζούπαν 6.15 πριν την λήξη απάντησε στο τρίποντο του Ρίτσαρντσον (56-58) και στην συνέχεια ο Γιανγκ με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τον ΑΣΤ με 61-58 5.06 πριν από την λήξη. Ο Κλαρκ μείωσε σε 61-60 αλλά 4.24 ο Γιανγκ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με τρεις εύστοχες βολές σημείωσε το 64-60.

Ο Άρης αστόχησε σε προσπάθεια με τον Μπετς και 3.21 πριν από την λήξη ο Αποστολίδης πήγε στην γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες βολές έδωσε αέρα έξι πόντων στον ΑΣ Τρίκαλα (66-60).

Ο Μπετς 2.57 πριν την λήξη μείωσε σε 66-62 αλλά 2.46 πριν την λήξη ο Σακκελαρίου με μεγάλο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους επτά (69-62). Ο Αποστολίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Κακιούζης 2.23 πριν την λήξη μείωσε σε 69-64. 1.45 πριν την λήξη ο Κλαρκ πήγε στην γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 69-66.

1.21 πριν από την λήξη ο Κατσαρές αστόχησε σε σουτ τριών πόντων αλλά ο πανταχού παρών πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Αστόχησε στην μία από τις δύο βολές (70-66). 1.06 πριν την λήξη ο Μπετς πήρε φάουλ. Ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, ολιγωρία των παικτών του ΑΣΤ και ο Κακιούζης παίρνει το ριμπάουντ και μειώνει στον πόντο (70-69). 46.8 πριν την λήξη νέο λάθος από τον ΑΣ Τρίκαλα με τον Γκιζόγιαννη να κάνει βήματα και η μπάλα πάλι στον Άρη.

36.9 πριν από την λήξη ο Σύμτσακ έκανε φάουλ πάνω στον Μπετς ο οποίος ευστόχησε στην μία από τις δύο βολές και έφερε το παχνίδι στα ίσα (70-70).

25 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη ο Γουόλς έκανε φάουλ πάνω στον Γιανγκ ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (71-70). Κλέψιμο του Ζούπαν και ο Γιανγκ 11 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη σημείωσε το 73-70 αλλά ο Γουόλς με ένα απίστευτο τρίποντο 1.9 πριν την λήξη ισοφάρισε σε 73-73. Ο Θανάσης Γιαπλές πήρε τάιμ άουτ, ο Αποστολίδης επανέφερε, αλλά ο Γιανγκ πάτησε γραμμή και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο ΑΣ Τρίκαλα ξεκίνησε την παράταση με ένα καλάθι του Τσαϊρέλη (75-73) ενώ 3.25 πριν από την λήξη ο Ζούπαν με ένα μεγάλο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους πέντε (78-73). 3.11 πριν από την λήξη ο Αποστολίδης πήρε φάουλ μετά από άστοχο σουτ τριών πόντων του Γουόλς και δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά (80-73).

2.52 πριν την λήξη ο Ζούπαν έκανε φάουλ στον Ρίτσαρντσον που πήγε στις βολές και μείωσε σε 80-75.

2.40 πριν την λήξη πήγε ο Μίχα Ζούπαν στην γραμμή των φάουλ και με μία στις δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 81-75. Τραβηγμένο φάουλ πάνω στον Ουόλς από τον Κατσαρέ που αποβλήθηκε και 2.20 πριν την λήξη ο Άρης μείωσε σε 81-77.

1.57 πριν την λήξη ο Αποστολίδης αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και 1.49 πριν το τέλος ο Κακιούζης κέρδισε φάουλ, πέτυχε την μία βολή, αλλά ο Άρης πήρε το ριμπάουντ και ο Κλαρκ με σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 81-81.

1.26 πριν από το τέλος ο Τσαϊρέλης σημείωσε το 83-81, νέο τραβηγμένο φάουλ πάνω στον Κλαρκ ο οποίος 1.17 οριν το τέλος ισοφάρισε σε 83-83.

Άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Σακελλαρίου αλλά άστοχος και ο Κακιούζης. Ο Σακελλαρίου όμως με εκπληκτικό σουτ τριών πόντων έβαλε μπροστά τον ΑΣ Τρίκαλα με 86-83 ενώ ο Κλαρκ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Τσαϊρέλης πήρε φάουλ ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (87 -83) ενώ στην συνέχεια ο Ουόλς το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να διαμορφώσει το τελικό 87-85.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 17-16, 29-33, 44-53, 73-73, 87-85

ΑΣΤρίκαλα (Θανάσης Γιαπλές): Μπάκιτς 2, Μπιγκς, Γκιζόγιαννης, Σίμτσακ, Κατσαρές 2, Τσαϊρέλης 10, Αποστολίδης 11 (1), Γιανγκ 31 (1), Μαρμαρινός, Ζούπαν 19 (3), Σακελλαρίου 9 (3), Ντίκελ 3 (1).

Άρης (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 14 (2), Αργυρόπουλος 2, Μάιλς 4, Μπετς 14, Ουόλς 17 (3), Ρίτσαρντσον 15 (3), Χατζηβρέττας 3, Ντιου΄δης 3, Πάουνιτς, Κακιούζης 13 (1), Μπάρλος.

Sportrikala - Φωτο: Θανάσης Καλλιάρας